Akcja "Żonkil"

Nasza szkoła wzięła udział w akcji „Żonkil”, która miała na celu upamiętnić ważną datę w historii naszego kraju- Powstanie w Getcie warszawskim- 19 kwietnia 1943 roku.

W ramach akcji, przygotowaliśmy gazetkę szkolną, w której można odczytać najważniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia - daty, osoby i fakty związane z powstaniem w getcie. Dodatkowo, uczniowie zaangażowali się w wykonanie własnoręcznych żonkilów z papieru, symbolu związanego z Markiem Edelmanem, który był ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej. Marek Edelman, który ocalał z likwidacji getta, zawsze wspominał wydarzenia z 1943 roku. Co roku, w rocznicę powstania, odwiedzał pomnik Bohaterów Getta, aby uczcić pamięć poległych towarzyszy. Z biegiem lat dołączało coraz więcej osób, które również przynosiły żółte kwiaty, aby oddać hołd bohaterom. Podczas akcji „Żonkil” klasy starsze miały okazję obejrzeć film edukacyjny pt. „Nie było żadnej nadziei” oraz wywiad z Markiem Edelmanem, bohaterem książki „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Natomiast młodsze dzieci wysłuchały opowiadania „Strasznie straszne” oraz obejrzały animowaną bajkę pt. „Pamięć drobinek”. Następnie wykonały karty pracy dotyczące tej inscenizacji. Wszystkie materiały były dostosowane do wieku i rozwoju dzieci. W dniu 19 kwietnia, wszyscy uczniowie założyli zrobione przez siebie papierowe żonkile, które przykleili do ubrań, aby w ten sposób upamiętnić ważne wydarzenie z historii. Byliśmy dumni z zaangażowania i empatii, jakie nasi uczniowie wykazali podczas tego dnia. Dziękujemy wszystkim za udział oraz za pamięć o ważnych wydarzeniach z przeszłości. Wspólnie uczmy się, szanujmy historię i kultywujmy pamięć.